Standard busbar mana yang terpakai pada kerja anda
Pokok keputusan daripada jenis produk, kelas voltan dan pasaran destinasi kepada standard yang mengawal, dengan setiap standard pada sempadan skop sebenarnya.
Bacaan 14 minDikemas kini 2026-08-18
Kebanyakan kekeliruan dalam kerja busbar disebabkan oleh satu kesilapan: menganggap "standard mana yang terpakai" sebagai satu soalan sedangkan ia sebenarnya tiga soalan. Jenis produk, kelas voltan, dan pasaran destinasi masing-masing membuang bidang dengan cara berbeza, dan sehingga ketiga-tiga soalan ini dijawab, dokumen pentadbiran tidak boleh dinamakan. Satu busway 690 V yang pergi ke Chicago dan satu busway 690 V yang pergi ke Frankfurt adalah kepingan tembaga yang sama di bawah dua rejim yang sangat berbeza, dan perbezaannya kelihatan dalam penggerudian, pelapisan, dan dokumen.
Tiga soalan tersebut diambil secara berurutan di bawah, dan setiap standard kemudian diletakkan pada sempadan skopnya.
Tiga soalan tersebut
Apakah produk ini? Bukan apa yang dikandungnya. Apa ia sebenarnya, sebagai item tersenarai atau dinyatakan. Sebuah papan suis, sebuah busway, komponen yang masuk ke dalam papan suis orang lain, atau bar kosong dijual mengikut meter. Ini adalah empat rejim yang berbeza dan tembaganya sering kali sama.
Kelas voltan apa? Garis 1 kV adalah sempadan keras di dunia IEC. Di bawahnya, keluarga 61439 terpakai; di atasnya, sehingga 52 kV, 62271-200 terpakai, dengan jarak kejelasan yang berbeza dan rejim arka dalaman yang tidak mempunyai padanan voltan rendah.
Pasaran mana? Ini menentukan bentuk pematuhan, dan ia adalah soalan yang paling sering ditinggalkan sehingga akhir, yang merupakan susunan yang salah. Ia mengubah fabrikasi, bukan hanya fail.
Pokok keputusan
| Yang sedang dibina | Voltan | Pasaran | Standard pentadbiran | Sempadan yang sering terlepas |
|---|---|---|---|---|
| Papan suis kuasa / papan suis MCC | ≤1000 V AC | Pasaran IEC | IEC 61439-1 + 61439-2 | Bahagian 1 sahaja bukan spesifikasi; ia mesti dibaca dengan bahagian 2 hingga 7 |
| Papan suis untuk orang awam | ≤1000 V AC | Pasaran IEC | IEC 61439-1 + 61439-3 | Muatan anggaran adalah satu langkah lebih rendah daripada dalam bahagian 2 |
| Sistem busbar trunking | ≤1000 V VAC | Pasaran IEC | IEC 61439-1 + 61439-6 | Trunking tidak dilindungi oleh bahagian 2 |
| Papan suis pengecasan EV | ≤1000 V AC | Pasaran IEC | IEC 61439-1 + 61439-7 | Bahagian 7 juga merangkumi marina, tapak perkhemahan dan medan pasar |
| Papan suis berlogam | >1 kV hingga 52 kV | Pasaran IEC | IEC 62271-200 | Di bawah 1 kV ia tidak terpakai; di atas 52 kV ia juga tidak terpakai |
| Papan suis berhadapan mati | ≤1000 V | AS / Kanada / Mexico | UL 891 | Reka bentuk LVPCB boleh ditarik keluar pergi ke UL 1558 sebaliknya |
| Busway | ≤600 V, ≤6000 A | AS / Kanada | UL 857 + NEMA BU 1 | Di atas 600 V atau 6000 A, di luar skopnya |
| Papan suis LV | ≤1000 V AC | China | GB/T 7251.1-2023 | Secara teknikal selari dengan IEC; dokumen pensijilannya tidak |
| Papan suis PSC | ≤1000 V AC | India | IS/IEC 61439-2 | Tender masih menamakan IS 8623 yang telah digantikan |
| Bar kosong sebagai komoditi | n/a | Eropah | EN 13601 | Standard bahan, bukan reka bentuk |
Semua di bawah menerangkan baris-baris tersebut.
Papan suis voltan rendah: keluarga IEC 61439
IEC 61439 merangkumi papan suis dan kawalan voltan rendah sehingga 1000 V AC dan 1500 V DC. Titik struktur yang sering mengelirukan peserta baru ialah Bahagian 1 bukan spesifikasi yang berdiri sendiri. Ia memberikan peraturan umum dan dilaksanakan melalui bahagian yang menamakan produk:
- 61439-2 — papan suis dan kawalan kuasa. Panel papan, MCC, papan pengagihan utama. Pilihan asal untuk pembina papan suis.
- 61439-3 — papan suis yang bertujuan untuk dikendalikan oleh orang awam. Unit pengguna dan seumpamanya. Nilai muatan anggaran dalam Bahagian 3 adalah satu langkah lebih rendah daripada dalam Bahagian 2 secara keseluruhan, kerana papan dengan banyak laluan kecil tidak dimuatkan dengan cara papan pengagihan utama.
- 61439-5 — papan suis untuk pengagihan kuasa dalam rangkaian awam.
- 61439-6 — sistem busbar trunking. Busway untuk pasaran IEC terletak di sini dan bukannya di bawah Bahagian 2.
- 61439-7 — papan suis untuk aplikasi khusus: marina, tapak perkhemahan, medan pasar dan stesen pengecasan kenderaan elektrik.
Kewajipan pengesahan adalah yang sebenarnya membentuk sebuah bengkel fabrikasi. IEC 61439 tidak mengesahkan apa-apa; ia memerlukan pengeluar memegang fail pengesahan reka bentuk yang membuktikan ciri-ciri yang dinyatakan dipenuhi, melalui ujian, melalui pengesahan daripada reka bentuk yang telah diuji, atau melalui pengiraan di mana standard membenarkan. Kenaikan suhu adalah tempat kerja busbar mendarat, dan laluan mempunyai sempadan yang ketat. Laluan pengiraan melalui IEC TR 60890 ditutup di atas 1600 A, dan terdapat laluan pengiraan berasingan yang lebih terhad untuk papan-kompartmen tunggal sehingga 630 A. Artikel pengesahan kenaikan suhu kami merangkumi sempadan dan aritmetiknya sepenuhnya.
Penandaan CE diletakkan di atasnya, bukan di dalamnya. Pemasangan tersebut diletakkan di pasaran EU di bawah Arahan Voltan Rendah 2014/35/EU dan Arahan EMC 2014/30/EU, dengan EN 61439 sebagai laluan harmoni untuk pengandaian pematuhan. Tiada pihak ketiga dalam gelung kecuali jika dilantik.
Di atas 1 kV: IEC 62271-200
IEC 62271-200 merangkumi peralatan keluli tertutup dan kawalan AC untuk voltan bernilai di atas 1 kV sehingga dan termasuk 52 kV, dalaman dan luaran, pada kekerapan sehingga 60 Hz. Ia melengkapi standard produk komponen untuk peralatan tertutup dan selari dengan IEC 62271-1.
Tiga perkara berubah untuk fabrikator yang melintasi garis itu. Kejelasan meningkat, jadi jarak bar dan geometri penyokong ditetapkan oleh keperluan dielektrik dan bukannya oleh keperluan terma. Keadaan permukaan dan tepi berhenti menjadi kerja rumah yang baik dan menjadi input reka bentuk, kerana tekanan medan tertumpu pada sudut tajam dan seurat yang akan kelihatan tidak kelihatan pada 400 V menjadi tapak pelepasan separa pada 24 kV, itulah sebabnya kerja kem di bengkel voltan sederhana ditetapkan dengan tolerans dan bukannya diserahkan kepada pengendali. Dan terdapat rejim pengelasan lengkungan dalaman yang tidak mempunyai rakan sejawat voltan rendah, yang menyekat pembinaan enclosure dan, secara tidak langsung, berapa banyak ruang yang tinggal untuk pengaliran bar.
Amerika Utara: UL 891, UL 857, NEMA BU 1
Sistem Amerika Utara berbeza dari IEC dalam jenis, bukan darjah. Standard yang berkaitan adalah standard keselamatan produk yang dikuatkuasakan melalui penyenaraian pihak ketiga, dan mekanisme pematuhan adalah kandungan sebenar UL 891 sejauh yang diketahui oleh pengeksport.
UL 891 terpakai kepada papan suis depan mati yang dinilai secara nominal 1000 V atau kurang, untuk pemasangan di bawah Kod Elektrik Kebangsaan (ANSI/NFPA 70), Kod Elektrik Kanada Bahagian I dan standard pemasangan Mexico NOM-001-SEDE, dengan arus litar pintas sedia ada sehingga 200000 A. Pengecualiannya menandakan sempadan: peralatan pra-set panggung dan kawalan dimmer, reka bentuk depan hidup, peralatan kawalan kereta api dan elektrifikasi, dan reka bentuk yang bertujuan hanya untuk menerima unit pusat kawalan motor.
Standard jiran ialah UL 1558, untuk peralatan kuasa voltan rendah tertutup logam pemutus litar. Jika produk dibina di sekitar LVPCB boleh tarik, ia adalah wilayah UL 1558 dan bukannya UL 891, dan rejim ujian litar pintas berbeza. Panel kawalan adalah kes ketiga sekali lagi di bawah UL 508A. Mendapatkan sempadan ini salah adalah mahal, kerana penyenaraian diberikan untuk kategori produk dan bukannya untuk sekeping perkakasan.
UL 857 merangkumi laluan masuk perkhidmatan, laluan pengumpan dan litar cawangan serta aksesori mereka, dinilai 600 V atau kurang dan sehingga 6000 A. Laluan di bawah standard ini ialah enclosure logam tanah yang mengandungi bar, rod atau tiub tembaga atau aluminium yang dipasang kilang. Ia tidak termasuk laluan logam tertutup yang digunakan untuk menyambung pemasangan papan suis dalam sistem pengagihan prabina. Di atas 600 V atau di atas 6000 A skop berakhir, yang semakin penting dalam kerja pusat data di mana penilaian terus meningkat.
NEMA BU 1 ialah standard produk laluan, dengan BU 1.1 memberikan arahan umum untuk pengendalian, pemasangan, operasi dan penyelenggaraan laluan dinilai 600 V atau kurang. BU 1.1 merangkumi busbar tertutup, berseksyen, prabina bernilai 100 A dan ke atas, diklasifikasikan sebagai laluan pengumpan untuk kegunaan dalaman atau luaran, laluan palam untuk kegunaan dalaman, dan aksesori. Ia tidak merangkumi laluan logam tertutup yang ditangani oleh ANSI/IEEE C37.23. Baca BU 1.1 di sisi fabrikasi dan juga sisi tapak, kerana banyak kerosakan yang ia amaran kepada pemasang diperkenalkan di kilang, dalam pengendalian antara stesen jogel dan teluk pembungkusan.
Perbezaan pematuhan adalah apa yang perlu dirancang oleh pengeksport. Produk skop UL disenaraikan oleh makmal ujian yang diiktiraf di peringkat kebangsaan dan penyenaraian dikekalkan melalui pemeriksaan susulan di kilang pengeluaran. Produk skop IEC membawa deklarasi pengeluar sendiri yang disokong oleh fail pengesahan. Fail IEC 61439 tidak bertukar menjadi penyenaraian UL, dan sebanyak mana pun data ujian tidak menggantikan perjanjian pemeriksaan susulan. Kami telah menulis perbandingan itu dengan panjang lebar dalam UL 891 berbanding IEC 61439.
China: GB/T 7251.1-2023
GB/T 7251.1 ialah standard kebangsaan China untuk perhimpunan peralatan suis dan kawalan voltan rendah, diadaptasi dari IEC 61439-1 dan merangkumi skop yang sama iaitu 1000 V AC dan 1500 V DC. Edisi 2013 merupakan adaptasi identik IEC 61439-1
; edisi semasa ialah GB/T 7251.1-2023, dan angka ini membawa awalan GB/T, bermaksud standard kebangsaan yang disyorkan dan bukan wajib.Bagi pengeksport, soalan praktikal adalah berhubung dokumentasi dan bukannya teknikal. Penyelarasan teknikal dengan IEC adalah tinggi, jadi kejuruteraan dipindahkan dengan sedikit pengubahsuaian. Skop tanda CCC dan bentuk bukti pengesahan yang boleh diterima tidak dipindahkan secara automatik, dan andaian selamat ialah ia tidak turut serta dengan fail IEC.
India: IS/IEC 61439-2 dan masalah IS 8623
IS/IEC 61439-2 ialah adaptasi India bagi standard perhimpunan peralatan suis dan kawalan kuasa IEC. Ia menggantikan IS 8623, yang mana pada asalnya secara teknikal identik dengan IEC 60439 yang lebih lama.
Masalahnya adalah berunsur prosedur. IS 8623 terus muncul dalam dokumen tender India bertahun-tahun selepas digantikan, biasanya kerana spesifikasi itu telah disalin dari projek yang lebih lama dan bukannya dipilih secara sengaja. Apabila ia muncul, jelaskan sebelum memberikan harga. Perbezaan kejuruteraan antara rejim 60439 dan 61439 adalah nyata. 60439 berdasarkan ujian jenis bagi perhimpunan lengkap, manakala 61439 berdasarkan pengesahan reka bentuk bagi ciri-ciri yang diisytiharkan, dan memetik kepada yang salah bermakna program pengesahan yang tidak dirancang.
Standard yang terpakai bagi setiap cawangan
Lima dokumen terletak di bawah setiap cawangan pokok.
IEC 60664-1 menetapkan penyelarasan penebatan untuk peralatan dalam sistem voltan rendah, dan ia adalah sumber bagi nombor kelegaan dan kebocoran dalam IEC 61439. Kelegaan diperoleh daripada voltan tahan kejutan berikutnya bersama dengan darjah pencemaran dan altitud. Kebocoran diperoleh daripada voltan kerja, darjah pencemaran dan indeks pengesanan bahan penebat. Perhatikan maknanya bagi pengilang: dua panel pada voltan yang sama boleh mempunyai jarak minimum yang berbeza kerana ia berada dalam darjah pencemaran berbeza atau pada altitud berbeza.
IEC 60947-1 memberikan peraturan umum bagi peralatan voltan rendah itu sendiri dan bukannya perhimpunan yang ia masuki. Ia penting di sempadan. Susunan terminal dan had suhu pemutus yang palang itu mendarat ditetapkan di sini, dan apabila terminal peralatan juga merupakan terminal untuk pengalir luaran, had suhu yang lebih rendah di antara dua yang terpakai mentadbir. Reka bentuk sambungan mengikut had peralatan, dan bukan mengikut palang.
DIN 43671 masih menjadi rujukan keupayaan ampere kerja untuk palang tembaga di kebanyakan dunia, tidak kira rejim yang dinyatakan bagi perhimpunan akhir. Jadualnya dirujuk pada suhu ambien 35 °C dan suhu palang 65 °C, dengan rajah pembetulan untuk suhu ambien dari 0 hingga 60 °C, suhu operasi sehingga 125 °C, dan faktor untuk susunan palang dan bilangan palang setiap fasa. Sebutan keupayaan tanpa andaian ambien dan susunannya bukanlah sebutan keupayaan, dan itulah sebabnya kalkulator keupayaan ampere busbar meminta keadaan kelongsong sebelum mengembalikan nilai.
DIN 43673-1 mentadbir lokasi dan saiz lubang untuk busbar segi empat tepat, ditambah data asas untuk sambungan skru, bagi DC dan AC sehingga 60 Hz. Empat halaman, diterbitkan Februari 1982, masih terpakai. Ia adalah dokumen di sebalik kebanyakan corak bolt Eropah dan ia secara rutin dipetik pada lukisan tanpa sebarang dimensi dilampirkan; artikel corak lubang merangkumi apa yang perlu dilakukan mengenai perkara itu.
EN 13601 meliputi rod, bar dan wayar tembaga untuk kegunaan elektrik, termasuk designasi Cu-ETP CW004A. Keadaan logamnya adalah seperti yang dipetik dalam sijil mill: R220/H040 (tempa lembut) pada 220–260 N/mm², R240/H065 (separuh keras) pada 240–300 N/mm², R290/H090 (keras) pada 290–360 N/mm². Ini adalah standard bahan dan bukan standard reka bentuk, sebab itulah pesanan belian yang hanya menyatakan "busbar tembaga" tidak boleh dibeli. Keadaan logam menentukan jejari bengkok minimum dan anjakan balik, dan kedua-duanya menentukan sama ada bar yang dihantar boleh dibentuk mengikut lakaran.
Standard yang dipetik salah
Tiga ralat sering muncul sehingga perlu dinamakan.
DIN 46433 bukan standard pola lubang busbar. Ia adalah DIN 46433
, Flachdrähte und Flachstangen, gezogen, mit gerundeten Kanten — Maße: "Wayar segi empat tepat dan bar segi empat tepat, ditarik, dengan tepi jejarian; dimensi". Lapan halaman, dan merupakan standard dimensi untuk wayar dan bar segi empat tepat yang ditarik. Ia tidak menyatakan apa-apa mengenai kedudukan lubang atau sambungan berbolt. Ia telah ditarik balik dan digantikan oleh DIN EN 13601. Apabila lakaran memetiknya untuk pola lubang, rujukan yang dimaksudkan ialah DIN 43673-1 untuk pola dan DIN 43671 untuk penarafan; apabila ia dipetik untuk bahan, dokumen yang terkini ialah EN 13601.IEC 61439 tidak mewajibkan chamfering. Tiada klausa memerlukan jejari tepi pada busbar. Apa yang standard itu wajibkan ialah pematuhan dengan kejelasan, panjalan dan peruntukan dielektrik, dan geometri tepi adalah salah satu cara kejurutempihan untuk memenuhinya, terutamanya di mana kepekatan medan di sudut tajam adalah faktor pengehad. Bahan vendor yang menyatakan chamfering sebagai keperluan dinamakan IEC 61439 adalah salah, dan mengulangi dakwaan itu kepada jurutera pelanggan mengurangkan kredibiliti pada segala sesuatu yang lain dalam sebut harga.
IS 8623 telah digantikan. Ia masih sah sebagai deskripsi apa yang spesifikasi India lama mahu, dan ia masih biasa dalam tender yang aktif. Program verifikasi hanya perlu memfokuskannya di mana pelanggan mengesahkan secara bertulis.
Apa yang sebenarnya berubah di dailar
Cawangan-cawangan pokok itu berpecah di lima tempat konkrit, dan di sinilah jawapan yang salah membelanjakan wang dan bukannya memalukan.
-
Pola lubang: Kerja Eropah mengikuti pola metrik berasaskan DIN; kerja Amerika Utara mengikuti konvensyen dua lubang NEMA untuk bolt ½ inci pada pusat 1¾ inci (44.45 mm) dengan lubang 0.562 inci. Bar yang sama, persediaan turet berbeza, inventori alat berbeza. Di mana kedua-dua pasaran dilayani, bilangan stesen alat pada mesin adalah keputusan komersial dan bukannya teknikal. Inilah hujah untuk pusat pemprosesan 24 stesen seperti IMAC-CENTER 80 berbanding barisan alat tetap.
-
Belanjawan peningkatan suhu: Amalan IEC dan Amerika Utara membenarkan peningkatan suhu yang sangat berbeza pada bar yang sama, dan had Amerika Utara adalah lebih ketat dan sensitif kepada salutan. Mengesahkan bar untuk satu rejim dan menghantinya ke rejim yang lain adalah cara mudah untuk gagal dalam ujian yang telah dibayar.
-
Salutan: mengikut dari perkara sebelumnya, dan menentang nasihat pasaran IEC yang biasa, di mana permukaan sambungan tembaga-ke-tembaga biasanya dibiarkan telanjang kerana salutan lembut boleh mengalir pada suhu dan melegakan tekanan sentuhan.
-
Kemasan tepi dan permukaan: ditetapkan oleh keperluan dielektrik pada voltan sederhana, oleh kualiti sentuhan pada setiap voltan. Mengguris bukan hiasan apabila bengsalet berada pada permukaan sambungan: ia memegang kedua-dua bar berjauhan, jadi kawasan sentuhan yang dikira dan kawasan sentuhan yang sebenar berpecah. Garisan pengguris seperti BND800-2 wujud kerana kerja itu tidak dilakukan dengan tangan secara boleh dipercayai pada kadar pengeluaran.
-
Penandaan dan dokumentasi: tanda senarai UL, deklarasi CE dan sijil CCC dihasilkan oleh tiga proses berbeza dengan tiga tempoh masa pembuatan berbeza. Yang hampir selalu dipandang rendah adalah perjanjian pemeriksaan susulan di sebalik senarai UL, kerana ia merupakan kewajipan berterusan bagi kilang tersebut dan bukannya satu-satu usaha.
Dua kes kajian
Papan suis agihan utama 4000 A untuk pusat data Jerman. Produk: set pemasangan PSC, jadi IEC 61439-1 dengan 61439-2. Voltan: 400 V, masih dalam skop. Pasaran: EU, jadi deklarasi pematuhan di bawah LVD dan EMC dengan fail pengesahan reka bentuk di belakangnya. Di atas 1600 A laluan pengiraan tertutup, jadi kenaikan suhu disahkan melalui ujian atau diperoleh daripada reka bentuk yang telah diuji, dan keputusan itu perlu dibuat sebelum bar pertama dipotong kerana ia menentukan sama ada sampel ujian sedang dibina. Keupayaan arus bar mengikut DIN 43671 dengan faktor pembetulannya, corak lubang mengikut DIN 43673-1, bahan mengikut EN 13601 dengan keadaan keras dinyatakan pada pesanan. Jarak dan panjat dikesan semula ke IEC 60664-1 pada darjah pencemaran yang betul.
Sekarang larian busway palam masuk 2500 A untuk pusat agihan AS. Produk: busway, jadi UL 857 dengan NEMA BU 1 dan BU 1.1. Voltan: 480 V dan arus 2500 A, kedua-duanya dalam skop. Pasaran: AS, jadi penyenaraian NRTL dengan pemeriksaan susulan, bukan deklarasi sendiri. Geometri plat sambungan dan ketepatan satah sambungan adalah dalam skop piawaian, yang menjadikan padang lubang plat ikan sebagai soal pematuhan dan bukannya soal pemasangan. Itulah sebabnya mesin saluran paip dinyatakan mengikut ketepatan padang dan bukannya ton. Kenaikan suhu mengikut had Amerika Utara, yang menjadi asas keputusan pelapisan pada bar. Artikel palang sambungan dan plat ikan kami merangkumi urutan fabrikasi.
Dua kerja tersebut menggunakan tembaga yang sama, operasi pembengkok yang sama dan banyak mesin yang sama. Ia berbeza dalam corak lubang, pelapisan, bajet kenaikan suhu dan laluan pematuhan, dan setiap perbezaan itu perlu diselesaikan sebelum potongan pertama dan bukannya semasa pemeriksaan.
